sk-Lázně Jeseník - odpočinek pro každého
Poklady Jeseníků, Nikola Vondráková
O Priessnitzových léčebných metodách slyšel už zřejmě každý. Ví ale také všichni, že se Priessnitz narodil v Jeseníkách, vymyslel tady svou revoluční metodu, kterou používá celý svět a založil zde první rakouské vodoléčebné lázně?
Ano, opravdu je tomu tak. Podle pověstí to všechno začalo asi nějak takto:
Vinzenz jako malý hoch pásával v horách ovce a jednoho dne si všiml srny, která chodila pravidelně k jedné studánce a namáčela si tam nohu. Zpočátku na tu nohu klopýtala, ale postupem času se na nohu mohla postavit normálně a jednoho dne už se ke studánce nevrátila.
Vinzenz si dobře zapamatoval, kde studánka leží a když měl sám problém s prstem, který si poranil, zkoušel léčebné účinky studánky. A tak se stalo, že se mu prst zahojil dobře a rychle.
Když se mu potom po mnoha letech stala vážná nehoda, při které na něj spadl vůz, vzpomněl si na uzdravení z mládí. Nejdříve si samozřejmě vyslechl rady od mudrců, které spočívaly v obkladech z vína a bylin a byly tehdy velmi drahé a málo dostupné a hlavně málo účinné. Požádal po jejich odchodu matku, aby mu donesla ze studánky studenou vodu a udělala mu obklad. Než matka přišla, Priessnitz si sám narovnal zlomená žebra tlakem o opěradlo židle. Pak začal používat obklady, které mu matka dělala z místní vody a jako zázrakem se jeho stav začal lepšit. Po roce obkladů a vodoléčby už byl zase na nohou.
Zpráva o jeho vyléčení se roznesla po kraji a mnoho lidí za ním přicházelo s různými problémy. Vinzens si zpočátku moc nevěřil a tak léčebné metody zkoušel na zvířatech, po čase se však osmělil a nakonec se z něj stal vyhlášený lékař. Uměl vyléčit zlomeniny, vykloubená ramena, bolest hlavy nebo bolest břicha.
Za tuto léčebnou metodu může být dnes rádo kolem osmnácti tisíc hostů, kteří každoročně do lázní Jeseník přijíždějí.
Dnes se v lázních léčí děti i dospělí a to s velkou škálou nemocí, z nichž můžeme jmenovat nemoci oběhového ústrojí, nemoci dýchacího ústrojí, kožní nemoci, ženské nemoci a v neposlední řadě také duševní poruchy.
Nemusíte ale nutně být nemocní, abyste si do lázní Jeseník zajeli a užili si zdejší atmosféru.
V lázních Jeseník se nachází i skvosty architektury. Léčebný pavilon Priessnitz se nachází v nadmořské výšce 650 metrů a je nejvýše položenou budovou v celých lázních. Budova patří mezi místní architektonické skvosty, byla postavena v době secese a je dominantou širokého okolí.
V okolí lázní se nacházejí každému přístupné vodoléčebné prameny, střiky, ledová jezírka i chodníčky nebo ledové nádrže na ruce. Také se zde nachází různě těžké okruhy pro chodce, na kterých poznáte, zda je vaše tělo ve formě.
Už sám Priessnitz trval na tom, že ve zdravém těle je zdravý duch a tak své pacienty vyháněl na místní louky, do schodů, nechával je pobíhat v trávě, na které byla ještě rosa nebo jim doporučoval sluneční svit. A aniž by to věděl, díky těmto cvičením, klidu a pohodě se v mozku vytváří serotonin, který je přezdíván jako hormon štěstí a podporuje dnes a podporoval i tehdy duševní pohodu všech pacientů.
A až sami na sobě pocítíte účinky lázní Jeseník, stačí se jen posadit na promenádu a vychutnat si pohled na okolní kopce Rychlebských hor a Jeseníků, kde za dobrého počasí uvidíte až na Praděd.
Pokud Vás zaujal tento článek, navštivte s námi lázně Jeseník již letos v červenci! : https://www.e-poznavaci-zajezdy.cz/novinka-2021/272-jeseniky.html