Radegast – bůh Beskyd
Rozkvetlá Morava s návštěvou Flory Olomouc, Nikola Vondráková
Když se řekne Radegast, možná se většině z nás vybaví ryze české hořké pivo. A cestovatelům známých končin Beskyd se zase vybaví socha na Radhošti. Ať už tak nebo tak, zkrátka platí, že Radegast znají víceméně všichni.
Ale co možná není o Radegastovi tak známé je, že tento Bůh hojnosti, úrody a slunce k nám přišel z Pobaltí. Nikdo přesně neví, jak se dostal až k nám do Beskyd. A panují okolo této záležitosti stále dohady.
A možná také mnozí neví, že původní socha Radegasta na Radhošti byla dřevěná a byla zničena po příchodu Cyrila a Metoděje, kteří kázali jinou víru a snažili se zbavit pohanských bohů. Mnohá léta, tak byly Beskydy bez svého boha. Ten se sem vrátil v podobě kamenné sochy v roce 1931. Dnešní socha Radegasta je jeho věrnou kopií. Ten původní převezli na radnici do Frenštátu pod Radhoštěm, aby ho tam chránili před povětrnostními vlivy. Pokud tedy turisté chtějí vidět původní sochu, musí chtě nechtě na úřad. Ti šťastnější ho mohou překvapivě objevit v pražské ZOO v Troji. Zde stojí jeho věrná kopie, kterou sem nechal umístit sochař Polášek, který je autorem sochy a většinu své práce vytvářel v ateliéru v Praze.
Okolo tohoto Boha existuje mnoho legend. Některé nahání hrůzu, jiné jsou velmi úsměvné a některé na první pohled znějí jako pravda.
Jedním z faktů ohledně Radegasta je, že v té či oné podobě toto slovo můžeme nalézt i v Polsku nebo Německu v podobě měst a turistických míst. Je tedy pravděpodobné, že boha uctívali i naši nejbližší sousedé. Hora Radhošť, kde stojí socha boha, je obměnou slova Radegast. A je tedy více než patrné, že Radhošť byl Olympem pro vyznavače pohanských bohů.
Význam tohoto slova v překladu znamená "ten, kdo je rád přijímán jako host". Vezměme tento překlad jako pozvání na putování po Beskydech a odhalování místní historie a tajemna okolo Radegasta.